Pokud bojujete s nezhoubně zvětšenou prostatou nebo nějakým jiným problémem, který se týká mužského močového ústrojí, s největší pravděpodobností jste zaznamenali, že se v čajích a různých doplňcích stravy používá bylinka, které se říká vrbovka malokvětá. Proč je tak populární? A co vše vám může její užívání nabídnout?
V současné době se setkáváme s tím, že mnoho lidí používá při řešení svých potíží bylinky a další látky přírodního původu. Jenže, znalost bylin a jejich účinků jsme zanechali někde v minulosti, kdy lidé neměli přístup k moderním léčivům. Proto i když si čteme složení nějakého doplňku stravy, nemáme mnohdy absolutně tušení, na co by měla být ta která bylina vlastně dobrá.
Jelikož se lze poměrně často setkat s rostlinkou, které se říká vrbovka malokvětá, vše, co byste o ní měli vědět, si objasníme níže.
Co je vrbovka?
Vrbovka je rostlina z čeledi pupalkovité, která byla podrobněji popsána už v roce 1753. (Za to vděčíme švédskému botanikovi Carlu Linné.) Vrbovka je vytrvalá rostlina, takže má poměrně dlouhou životnost. V současné době rozeznáváme cca 200 druhů vrbovky, z nichž některé jsou jednoleté (především ty, které nerostou na území Evropy).
V Česku známe především vrbovku malokvětou, která může vyrůst do výšky 20 až 80 cm. V našich podmínkách se jí daří především v nížinách a v podhůří hor. Jelikož má ráda vlhkou půdu, objevíte ji hlavně u pramenišť a na dalších vlhkých místech.
Na co je dobrá?
Když se zaměříme na vrbovku malokvětou trochu detailněji, zjistíme, že se nejčastěji doporučuje mužům, kteří mají potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou. (Která se spojuje s vyšším věkem.) Kromě toho, že by měla podpořit redukci zánětu by také měla redukovat její zvětšení.
V případě, že vás trápí rakovina prostaty, určitě jde o stav, který byste měli řešit se svým ošetřujícím lékařem. V tomto případě ale můžete vrbovku malokvětou využít jako doplněk ke konzervativní léčbě.
Dále vrbovka malokvětá nabízí:
- Podporu funkce ledvin
- Podporu močení
- Redukci otoků
- Podporu sexuální aktivity
- Hojení vnějších poranění
Vzhledem k tomu, že otok prostaty může muže omezovat v jejich schopnosti se kvalitně vymočit, určitě je dobré ji minimálně znát.
Pěstování vrbovky
Pokud jste fanoušci zahradničení, můžete si zkusit vypěstovat vrbovku i u sebe na zahradě. V dobrých obchodech se zahradnickými potřebami a sazenicemi seženete její semínka, která můžete zasadit do půdy. Případně můžete experimentovat se zasazováním vrbovky, kterou objevíte v přírodě.
Myslete ale na to, že stejně jako ve volné přírodě bude vrbovka potřebovat specifické podmínky. Vrbovku malokvětou byste měli zasadit buď u venkovního jezírka, nebo byste ji alespoň měli častěji zalévat. Určitě jí také neuškodí trocha stínu, protože prameniště většinou bývá schované mezi stromy.
Tohle jste asi nevěděli
Vrbovku malokvětou lze celkem snadno zaměnit za jiné její druhy, které mohou být pro člověka nebezpečné. Z toho důvodu nesbírejte nic, u čeho si nejste na 120 % jistí tím, že jde o vrbovku malokvětou.
Další zajímavostí je, že doplňky stravy s vrbovkou malokvětou jsou nejčastěji určeny pro muže, z toho důvodu se mnohdy na etiketě dočtete, že je nevhodné, aby je užívaly ženy a děti.
Právě doplňky stravy s obsahem vrbovky malokvěté vám nabídnou jistotu, že nedojde k nebezpečné záměně. Dále vám také nabídnou detailnější informace ohledně nejlepšího způsobu užívání a obsah dalších bylinek, které se s vrbovkou podporují navzájem.
Už jste o vrbovce slyšeli, nebo je to pro vás nová rostlina?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vrbovka_malokvětá – Vrbovka malokvětá (česky)
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-429/fireweed – Vrbovka (anglicky)