Rakovina varlat: Předcházejte jí tímto samovyšetřením

Publikováno: 4. 9. 2024

Pravidelně zanedbáváte samovyšetření varlat? Pak děláte obrovskou chybu. I když se o tom ve společnosti běžně tolik nemluví, muže velmi ohrožuje nebezpečná rakovina varlat. Může ji naznačovat bolest varlat? A podle jakých dalších příznaků ji poznáte?

Muži se o své intimní zdraví často nestarají tak, jak jsou na to zvyklé ženy. (Ty totiž v průběhu roku absolvují alespoň jednu preventivní prohlídku u svého gynekologa.) Není proto divu, že mezi lidmi bují pohlavně přenosné choroby, ale i další potíže, které by se daly za normálních okolností velmi dobře řešit.

Kam máte ale jako muž jít? Největší jistotu bude (minimálně pro začátek) představovat urolog. To je specialista nejen na močové ústrojí, ale i na mužský pohlavní systém. V průběhu jeho návštěvy tedy můžete očekávat i vyšetření prostaty, která je často nezhoubně zvětšená. I ji ale může postihnout nebezpečná rakovina. Stejně, jako je tomu u varlat.

Během roku se ale nemusíte spoléhat jen na sporadické návštěvy. Například samovyšetření na rakovinu varlat je vhodné provádět pravidelně i doma.

Proč je rakovina varlat tak nebezpečná? Koho se týká? A jak se doma správně svépomocí preventivně vyšetřit?

O rakovině varlat

rakovina varlat

Rakovina varlat je vážný problém, který postihuje muže. Zároveň se uvádí, že jde o jeden z nejzávažnějších problémů mužů, kterým je mezi 15-35 lety. Problém je navíc v tom, že rakovina varlat obvykle nebolí. Objevit se ale mohou další projevy, které mohou signalizovat, že s vaším tělem není něco tak úplně v pořádku.

Rakovina varlat vzniká, když se zhoubné (rakovinné) buňky vyvinou v tkáni jednoho nebo (méně často) obou varlat. Varlata jsou dvě pohlavní žlázy ve tvaru vlašského ořechu, které produkují spermie a hormon testosteron. Nacházejí se uvnitř kožního vaku, který leží pod penisem a nazývá se šourek.

Jako každá rakovina je i rakovina varlat závažným onemocněním. Naštěstí je rakovina varlat velmi dobře léčitelná a vyléčitelná. Je ale samozřejmě důležité přijít včas k lékaři.

Příznaky rakoviny varlat

Nyní se podíváme na to, jaké mívá rakovina varlat příznaky.

Objevit se může:

  • Otok nebo náhlé nahromadění tekutiny v šourku
  • Bulka nebo otok v jednom z varlat
  • Pocit těžkosti v šourku
  • Tupá bolest v tříslech nebo v podbřišku
  • Bolest nebo nepříjemné pocity v šourku nebo varleti
  • Zmenšující se varle (atrofie varlete)

Samovyšetření varlat doma

rakovina varlat samovyšetření

K samovyšetření varlat není nutná žádná speciální příprava. Možná zjistíte, že samovyšetření varlat je snazší během teplé koupele nebo sprchy nebo po ní. Teplo uvolní šourek a usnadní vám kontrolu, zda se v něm nenachází něco neobvyklého.

V průběhu samovyšetření hledejte otoky, prohlédněte si kůži, její texturu a barvu a prohlédněte samostatně každé varle. Oběma rukama položte ukazováček a prostředníček pod varle a palce na něj. Jemně varle převalujte mezi palci a prsty. Prohlédněte si a prohmatejte případné změny na varleti. Mohou to být tvrdé bulky, hladké zaoblené hrbolky nebo nové změny ve velikosti, tvaru nebo konzistenci varlete.

V případě, že objevíte něco podezřelého, objednejte se k lékaři.

U lékaře

rakovina varlat léčba

Lékař vás prohlédne a s velkou pravděpodobností k diagnostice použije ultrazvuk. Někdy také může být na místě i biopsie. Po získání vzorku se pošle k dalšímu zkoumání, na základě kterého se přijde na to, zda jde opravdu o rakovinu a zda je zhoubná. V případě, že se na agresivní nález přijde pozdě, rakovina varlat může být i smrtelná. (Nezapomínejte, že se mohou vytvořit metastázy v dalších orgánech.)

Léčba pak probíhá na základě získaných výsledků. Někdy může být na místě operace. Používá se i chemoterapie nebo radiační terapie.

Statistika

Rakovina varlat postihuje spíše mladší muže, obvykle ve věku 20 až 40 let. V porovnání s ostatními typy zhoubných nádorů se toto onemocnění vyskytuje spíše zřídka: každoročně je diagnostikováno přibližně u 9 ze 100 000 mužů. Vyhlídky na uzdravení jsou je však velmi dobré: vyléčí se přibližně 96 % pacientů.

Provádíte pravidelně samovyšetření varlat?

Zdroj

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12183-testicular-cancer – Rakovina varlat (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/testicular-exam/about/pac-20385252 – Vše o rakovině varlat (anglicky)

https://www.nzip.cz/clanek/1369-rakovina-varlat-priciny-priznaky-vcasne-rozpoznani – Rakovina varlat: Příčiny, příznaky a včasné rozpoznání (česky)

 

Napsat komentář