Zaznamenali jste v poslední době problémy s močovým měchýřem, které může doprovázet vytrvalý tlak? Pak je důležité věnovat tomuto jevu náležitou pozornost. Někdy totiž může být nejlepším řešením problému návštěva urologie. Jaké jsou příčiny tlaku na močový měchýř? A co se s ním dá dělat? S tím se půjdeme hned seznámit.
Mezi nejčastější problémy s močením patří svědění a pálení při močení, časté nutkání na malou nebo zánět močových cest, který se může pravidelně vracet. To ale rozhodně není vše, s čím můžeme v průběhu běžného dne bojovat.
K méně specifickým problémům, s kterými si nemusíme hned vědět rady, patří třeba dlouhodobý tlak na močový měchýř. S ním se můžeme v některých situacích setkat a nemusí hned znamenat nic vážného. (Může se to stát třeba poté, co dlouho zadržujeme moč.)
Pokud se ale problém nijak nelepší a přetrvává delší dobu, pak může být řešením vyšetření u urologa, který se pokusí najít jeho pravou příčinu.
Abychom z vás ale sňali trochu obav, vše, co s tlakem na močový měchýř souvisí, si prozradíme níže.
Problémy s močovým měchýřem
Za normálních okolností má tlak na močový měchýř úplně jednoduché vysvětlení. S velkou pravděpodobností tím tělo dává najevo, že se potřebujete jít vyčůrat.
Bolest močového měchýře u mužů pak může naznačovat nezhoubné zvětšení prostaty, kvůli kterému se v těle kumulují tekutiny, které se nedaří dostat močením z těla ven. (Protože kvůli zúžení močové trubice v místě, kde je prostata, dochází k oslabení proudu moči a v měchýři pak mohou zůstávat její zbytky.)
V řadě případů má ale tlak na měchýř mnohem vážnější příčiny, s kterými si sami doma neporadíte.
Příznaky tlaku na močový měchýř
Pocit nepohodlí v oblasti močového měchýře nemusí být tím jediným, co byste měli při detekci tohoto problému sledovat.
Zaznamenat můžete například i:
- neustálou potřebu na močení a hyperaktivní močový měchýř,
- bolest při styku,
- časté močení během dne,
- tlak a bolest v podbřišku.
Někdy se stává, že si lidé pletou příznaky tlaku na močový měchýř s probíhající infekcí, protože může mít řadu podobných projevů.
Pokud však necítíte pálení a řezání při vyprazdňování, nemáte zapáchající a zakalenou moč, pak jde s velkou pravděpodobností o jiný zdravotní problém.
Příčiny tlaku na měchýř
Problémy s močením v tomto směru mohou mít úplně jiný spouštěč. A nutno podotknout, že některé faktory, které tlak způsobují, ani nemáme pod svou kontrolou.
Na vině může být třeba:
- alergie,
- probíhající infekce,
- genetika,
- poškození měchýře,
- reakce imunitního systému.
K nejohroženějším skupinám patří především starší dospělí, u kterých se může tlak na měchýř s narůstajícím věkem dále zhoršovat. Dvakrát častěji jsou navíc tímto problémem ohroženy ženy.
Nelze ale vyloučit, že k dalším rizikovým faktorům může patřit i další chronické onemocnění, syndrom dráždivého tračníku nebo únava.
Léčba
Co na močové cesty obvykle pomáhá jsou bylinky, ale lékař může vyhodnotit, že bude potřebná ještě další (a cílená) léčba.
Doporučit může:
- užívání antidepresiv,
- rehabilitaci a fyzioterapii,
- užívání léků na bolest,
- operaci.
Některé z těchto metod mohou podpořit relaxaci močového měchýře, čímž by se měl problém trochu zlepšit. Případně také může doporučit stimulaci nervů elektrickým proudem, které mohou být zodpovědné za pocit tlaku a bolesti. Tato metoda ale nemusí být řešením pro všechny, kteří tento problém mají.
Co se týče prevence, obvykle se doporučuje zdržet se potravin a nápojů, které mohou podráždit močový měchýř, dostatek cvičení, omezení alkoholu a tabákových výrobků.
Zdroj
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321339 – Tlak na močový měchýř (anglicky)
https://www.webmd.com/pain-management/bladder-pain – Bolest močového měchýře (anglicky)
https://www.healthline.com/health/bladder-pressure – Vše, co potřebujete vědět o tlaku na měchýř (anglicky)