Infekce močových cest si příliš nevybírá. Ačkoliv častěji postihuje ženy, nevyhnou se jí ani muži. Jak se pozná akutní zánět močových cest? Dá se infekce močového ústrojí nějak vyléčit i doma? A jaká je prevence?
Močové cesty jsou náchylné k různým infekcím. Kvůli rozdílné anatomii však na infekce močových cest trpí hlavně ženy, které mají kratší močovou trubici. Kvůli tomu je pro bakterie a další patogeny jednodušší dostat se dovnitř a způsobovat problémy.
I když jde v populaci o poměrně častý zdravotní problém, jeho ignorací si můžete přivodit chronický zánět močových cest, který se vám bude periodicky vracet. Infekce se může navíc posouvat do horních pater močového traktu, kde jsou ledviny. (A takový zánět ledvin opravdu není nic příjemného.) Muži si navíc koledují o zánět prostaty.
Z toho důvodu je důležité počínat si obezřetně a snažit se infekcím močových cest předcházet . I když tato vaše snaha nebude vždy stoprocentně úspěšná, můžete riziko zánětu minimalizovat na přijatelné minimum.
Co byste tedy měli o infekci močového ústrojí vědět?
Obsah
Příčiny a příznaky
Močový trakt je velice citlivý. Zánětem může reagovat na to, že nejste schopni kvalitně vyprázdnit močový měchýř. (Což je problém hlavně u mužů, kteří mají potíže s prostatou.) Zánět močových cest nejběžněji způsobují mikroorganismy, které se nedopatřením dostaly až do močové trubice. Mohou pocházet buď z ženské vaginální oblasti, nebo z oblasti análního otvoru. Zánět může být způsobený i podrážděním, za kterým mohou být bakterie a další patogeny.
Příznaky zánětu močových cest zahrnují:
- Pálení při močení
- Častější nutkání močit
- Krev v moči
- Kalnou moč
- Změnu barvy moči
- Zápach moči
- Bolest v podbřišku u žen
- Bolest okolo análního otvoru u mužů
Mezi rizikové faktory, které vás předurčují k častějším zánětům, patří vyšší věk, dlouhý pobyt na lůžku (například po operaci), historie zánětu močových cest v minulosti, cukrovka, těhotenství a oslabený imunitní systém. Dodatečně může způsobovat problém sex s kondomem, spermicid i samotný sex. (Hlavně u žen.)
Mezi rizikové faktory zánětu močových cest patří:
- Sexuální styk
- Neúplné vyprázdnění močového měchýře (z toho důvodu bývají infekce močových cest častější u mužů se zvětšenou prostatou)
- Močové kameny (opět způsobují blokádu, kvůli které moč nemůže volně vytékat z těla ven)
- Cukrovka
- Nedávné zavedení katetru
- Historie častých infekcí močových cest
- Nedostatečná intimní hygiena
5 tipů, jak zabránit vzniku zánětu močových cest
Nejlepší problém je ten, který nikdy nevznikne. Proto se podíváme na to, jakým chováním můžete snížit riziko, že zánětem močových cest onemocníte. V první řadě je potřeba pít dostatečné množství tekutin. Pointa spočívá v tom, že pravidelné močení dovede celkem účinně vyplavovat patogeny z močové trubice.
Ženy, které mají močovou trubici od přírody kratší, by se měly na toaletě utírat zepředu dozadu. Díky tomu by se neměly dostat bakterie z oblasti análního otvoru blízko k močové trubici. Před stykem byste se měli oba umýt a po styku byste si měli oba odskočit na malou. Zkuste se také zamyslet nad změnou hygienických potřeb, které by vás mohly dráždit. A také se zamyslete nad změnou ochrany proti početí.
Prevence zánětu močových cest
Tyto body platí pro každého, nehledě na jeho pohlaví.
Každý člověk by měl v průběhu dne vypít alespoň 6-8 sklenic čisté vody. Někteří odborníci dokonce doporučují, aby jich bylo víc. (Muži by měli vypít až 15 sklenic vody v průběhu jednoho dne.)
Také je důležité, abyste z toalety nespěchali pryč, ale místo toho jste se ujistili, že máte opravdu dobře vyprázdněný močový měchýř. Především ženy by pak měly jít po intimním styku s partnerem na toaletu a měly by se vymočit. (Spojuje se to s lepším vyplavením potenciálně nebezpečných patogenů z močové trubice.)
Dále zkuste:
- Nošení prodyšného spodního prádla
- Zapracovat na kvalitě své intimní hygieny
- Omezit použití parfemovaných toaletních papírů a dalších parfemovaných výrobků pro intimní hygienu
- Sprchování místo koupání
- Používání vhodné ochrany proti početí (někoho může dráždit spermicidní gel atd.)
Pokud se u vás objeví pálení, řezání nebo zapáchající moč, pravděpodobně si vás infekce močových cest nakonec našla. V takovém případě na nic nečekejte a navštivte svého ošetřujícího lékaře, který vám na základě testů stanoví správnou diagnózu. Také vám doporučí nejvhodnější způsob léčby.
Za jak dlouho odezní?
Léčba zánětu močových cest závisí na tom, kde přesně se zánět nachází, co ho způsobilo a jak silný je váš imunitní systém. V tomto ohledu neexistuje žádný konkrétní údaj, ze kterého by se dalo vycházet.
Jak ho léčit
Nejspolehlivěji zánět močových cest vyléčíte, když půjdete k lékaři a necháte ho zjistit, čím byl zánět močových cest způsoben. Lékař má mnohem větší manévrovací prostor při předepisování účinné medikace.
Domácí léčba
Samozřejmě, zánět močových cest se můžete pokusit zvládnout doma. Je ale potřeba dodat, že domácí prostředky nemusí na urputnou infekci vždycky stačit. Pokud tedy zjistíte, že se váš stav zhoršuje, okamžitě se spojte s vaším lékařem.
Že domácí léčba selhává zjistíte tak, že se vám chce ještě více močit.
Mezi domácí prostředky léčby patří zvýšení příjmu tekutin, pravidelné močení, užívání doplňků stravy s obsahem brusinek, konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu C a konzumace probiotických potravin, nápojů a doplňků stravy. Také noste teplé ponožky.
Kdy jít k lékaři
Že domácí léčba selhává zjistíte tak, že se vám chce ještě více močit. Varovným příznakem je také pálení a bolest v průběhu močení, horečka, kterou doprovází křeče v podbřišku a v zádech a krev v moči.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/urinary-tract-infection-adults – Vše o infekci močových cest (anglicky)
https://www.webmd.com/women/guide/avoid-uti – Prevence zánětu močových cest (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322411 – Domácí léčba zánětu močových cest (anglicky)