Vasektomie: Mužská antikoncepce s řadou otázek. Je bezpečná?

Aktualizováno dne: 11. 1. 2022

Až na výjimky máme všichni sexuální styk s protějškem. Pokud ale nehodláte při každém styku počít dítě, musíte se efektivně chránit. Co se týče mužské antikoncepce, na výběr jsou jen dvě (celkem) spolehlivé možnosti. Kondom a vasektomie. Ani do jedné z variant se ale pánové moc nehrnou. Přitom, naprosto bezdůvodně. Co vás čeká, pokud vás partnerka požádá o podstoupení vasektomie?

I když by se měli před neplánovaným početím chránit všichni lidé, kteří nemají zájem o zplození dalšího potomka, pravda je taková, že zodpovědnost za početí mají hlavně ženy. Samozřejmě, má to svou logiku.

Jsou to právě ženy, které musí dítě živit a nosit ho 9 měsíců ve svém těle. Také jsou to ženy, které na sebe berou břemeno porodu (který může i přes všechny moderní vymoženosti skončit úmrtím) a také u nich existuje větší riziko, že je otec po porodu dítěte (ať už plánovaného, nebo neplánovaného) jednoho dne opustí. 

Na druhou stranu, ačkoliv existuje mnoho typů ženské antikoncepce, ne všechny metody jsou účinné. Případně s sebou nesou mnoho vedlejších účinků. (Nemluvíme teď jen o rizicích, která jsou spojená s hormonální antikoncepcí, ale i se spermicidy, které mohou narušovat vaginální mikroflóru a způsobovat časté záněty.) Proto je od mužů trochu sobecké, že odmítají kondom a v případě existence společných potomků vasektomii.

Pokud je u vás vasektomie aktuálně na stole, podíváme se na všechny důležité informace, které byste o ní měli vědět.

Co je to vasektomie

Vasektomie je typ mužské antikoncepce. Jde o to, že se mužům přeruší chámovody, kterým putují spermie. Tento krok by měl zabránit tomu, že se spermie dostanou do ženského reprodukčního ústrojí, ve kterém by mohlo dojít ke splynutí spermie s vajíčkem. Což je začátek každého nového těhotenství. Mužská vasektomie je jednou z nejspolehlivějších antikoncepčních metod.

vasektomie

Rizika a vedlejší účinky

Ve srovnání s druhy antikoncepce pro ženy je vasektomie prakticky bez rizika. Je ale samozřejmě dobré myslet na několik věcí, před kterými vás vasektomie nechrání. Také si povíme pár nevýhod, které jsou spojené s vykonáním zákroku.

V první řadě, vasektomie vás neochrání před pohlavně přenosnými chorobami. To dokáže jenom sexuální abstinence a používání kondomu. Z krátkodobého hlediska se mohou po zákroku vyskytnout i nějaké ty bolesti a otoky, které by ale měly po dokončení rekonvalescence odeznít.

Někteří muži (kterých je ale opravdu minimum) mohou mít potíže s hromaděním semene ve varlatech (zodpovědně si teď ale přiznejte, jestli se něco takového děje i v situaci, kdy nemáte delší dobu sex a neonanujete). Malé procento mužů může mít i chronickou bolest varlat. A úplně vyloučit nejde ani těhotenství. V tomto ohledu hodně záleží na tom, jestli se pár řídí pokyny lékaře (protože chvíli trvá, než je muž doopravdy sterilní). Případně může dojít k nečekanému spojení chámovodů, čímž se schopnost úspěšného oplodnění může znovu vrátit.

Bez skalpelu

Vasektomie se není třeba bát. Jde o rychlý zákrok, po jehož skončení se můžete brzy vrátit domů. 

Klasický způsob vasektomie vyžadoval několik malých řezů. Dnes je ale dostupná i vasektomie bez skalpelu. Není to ale úplně přesný název, protože i při tomto výkonu musí lékař provést malý řez, který mu umožní dostat se dovnitř. Abychom ale snížili vaše obavy, celkový výkon trvá do 15 minut.

Dočasná vasektomie

Muži mají obavy z toho, že mohou chtít současnou partnerku opustit a s novou nebudou moci počít dítě. Případně si to s partnerkou ještě rozmyslí a nebudou mít šanci znovu otěhotnět. Pravdou ale je, že tyto obavy jsou veskrze zbytečné.

První variantou je, že si muž nechá před zákrokem odebrat sperma, které se uloží pro případ, že by měl ještě zájem o dalšího potomka. (A je jedno, jestli se současnou nebo s jinou partnerkou.) V některých případech je navíc vasektomie vratná. Postup je opačný. Lékař vám provede výkon, v průběhu kterého spojí přerušené části znovu dohromady. Podle typu procedury bude vaše šance na další početí mezi 30-90 %.

Alternativy

Pro muže představuje jedinou vhodnou alternativu sex s kondomem. V ostatních případech na sebe bere zátěž opět žena. Mezi druhy ženské antikoncepce patří klobouček a spermicid (samy o sobě nejsou tyto metody moc spolehlivé, proto se doporučuje je kombinovat), hormonální antikoncepce, která může zvyšovat riziko trombózy a dalších zdravotních problémů a komplikací, nitroděložní tělísko (špatně se zavádí, může být pro ženu nepohodlné, způsobovat infekce a v některých případech nemusí být ani úplně spolehlivé), antikoncepční náplasti a ženská sterilizace (která je oproti vasektomii náročnou břišní operací, která může ve vzácných případech zvyšovat riziko mimoděložního těhotenství, které přímo ohrožuje život a zdraví ženy). 

vasektomie

Zkušenosti

Páry, které se rozhodly pro vasektomii jsou s tímto rozhodnutím veskrze spokojené. Ženy se nemusí bát vedlejších účinků antikoncepčních metod pro ženy a mohou si užívat sex beze strachu z nechtěného otěhotnění. Muži ve velkém uvádí, že jde o rychlý a málo bolestivý výkon, který prakticky nijak neovlivnil jejich chuť na sex ani schopnost dosáhnout orgasmu.

Často kladené otázky

Je vasektomie bezpečná?

Oproti jiným typům antikoncepčních metod je vasektomie mnohem bezpečnější.V současné době navíc neexistuje důkaz, že by vasektomie mohla zvyšovat riziko nádoru varlat a nádoru prostaty.

Je vasektomie vratná?

Toto je velmi individuální, ale ano, vasektomie může být vratná.

Jaká je cena vasektomie?

Cena vasektomie se pohybuje od 13 000 do 15 000. Součástí zákroku většinou bývá i veškerá potřebná péče (spermiogram po vasektomii atd.).

Je vasektomie hrazená pojišťovnou?

Stejně jako všechny ostatní druhy antikoncepce není vasektomie hrazená pojišťovnou. (Pro představu, balení HA na 3 měsíce vyjde cca od 500 do 1500 korun. Nitroděložní tělísko dokonce stojí okolo 5000 korun a je jen na několik let.)

Způsobuje vasektomie bolest?

Jde o operativní výkon, takže ano, je potřeba počítat s bolestí a nepohodlím. Po zákroku jde muž obvykle domů a ač je schopen běžného denního fungování, měl by být alespoň týden v klidu. Po zahojení muži obvykle bolest necítí.

Jaký je orgasmus po vasektomii?

Nezměněný. 

Jak dlouho po vasektomii je možné mít opět pohlavní styk?

Jakmile vám to lékař dovolí. Minimálně tři měsíce ale musíte používat kondom, nebo jinou antikoncepční metodu. (Jak už totiž bylo řečeno, chvíli to trvá, než je muž doopravdy sterilní.)

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/birth-control-vasectomy – Vše o vasektomii (anglicky)

https://www.healthline.com/health/mens-health/vasectomy-alternatives – Alternativy vasektomie (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/vasectomy-reversal/about/pac-20384537 – Vratnost vasektomie (anglicky)

https://www.healthline.com/health/mens-health/sex-after-vasectomy – Sex po vasektomii (anglicky)

Napsat komentář