Chutná vám červená řepa? Pokud ano, připravte se, že může s tělem na přechodnou dobu udělat hotové divy. Třeba takové, že se u vás vyskytne takzvaná beeturia, během které vás překvapí narůžověle zbarvená moč. Co když jste ale řepu v poslední době nejedli a růžová moč se objevila třeba během těhotenství? Je to důvod ke znepokojení?
Opakování je matkou moudrosti. Proto si ještě jednou připomeneme, že za zcela normální se považuje žlutá moč, která může být v mnoha různých odstínech. Od neonově žluté, kterou způsobují třeba vitamíny skupiny B, přes světle žlutou až po jantarovou.
Pak ale existují i další barvy moči, které nemusí být vždy úplně obvyklé. Hovořit můžeme třeba o modré a zelené moči, která může souviset s infekcemi močových cest, ale také třeba s potravinářskými barvami, které se mohou přidávat do nejrůznějších nápojů.
Lékaře však bude s největší pravděpodobností nejvíce zajímat červená moč, která může poukazovat na to, že trpíte hematurií. To je jev, během kterého se někde v močovém ústrojí vyskytuje krvácení, které by v něm správně nemělo být přítomno.
Co když je ale vaše moč jen růžová? Jde také o projev krve v moči, anebo může být příčina i někde jinde?
Růžová moč – může za tím být krev, ale i jídlo
Ne vždy je krev v moči na první pohled rudá. V závislosti na jejím množství může obsah močového měchýře zbarvit třeba jen do světlejší růžové.
Mezi hlavní spouštěče tohoto problému nejčastěji patří:
- Infekce močových cest
- Močové kameny
- Zvětšená prostata u mužů
- Rakovina
- Dědičné onemocnění
- Problémy s ledvinami, včetně úrazů
Růžová moč pak může souviset například i s vedlejšími účinky některých léků, které vám mohl před nějakou dobou předepsat váš lékař.
V případě, že se objeví růžová moč u dítěte, raději běžte co nejdříve na kontrolu k lékaři, protože může jít o něco vážného. Během rutinních testů se mohou ve výsledcích objevit například leukocyty v moči, které mohou poukazovat na probíhající infekci.
Co se týče potravin, na růžové zbarvení moči může mít vliv:
- Červená řepa
- Fazole fava
- Ostružiny
Hlavním příznakem beeturie je změna barvy moči nebo stolice. Po konzumaci červené řepy nebo potravin a šťáv obsahujících výtažky nebo barviva z červené řepy se moč jeví červená nebo růžová.
Rozsah zbarvení se u jednotlivých osob liší a závisí na tom, co jste požili. Například syrová šťáva z červené řepy může způsobit tmavě červenou nebo tmavě růžovou moč. Pokud však sníte vařenou řepu, vaše moč může mít světlejší barvu růžové nebo červené.
Barvení je způsobeno sloučeninou v řepě zvanou betanin, která dodává zelenině červené barvivo. Někteří lidé mají potíže s odbouráváním tohoto barviva. Po konzumaci červené řepy putuje betanin tělem a nakonec se dostane do ledvin. Zde je z těla vyplavován, což vede k růžové nebo červené moči.