Cystoskopie: Jak probíhá toto vyšetření u muže a ženy?

Aktualizováno dne: 11. 1. 2022
Cystoskopie

Když se ukáže, že máte nějaký urologický problém, je potřeba podstoupit řadu vyšetření, která dovedou zjistit jeho příčinu. Jedním z nich je cystoskopie, která může být indikována jak mužům, tak ženám. Způsobuje cystoskopie bolest? A na co přesně se máte připravit?

Byli jste na preventivní prohlídce u lékaře a ten namátkou zjistil, že máte v moči krev. Případně, že trpíte nějakým dalším problémem, který by mohl poukazovat na něco vážného. V takové chvíli vás praktik s největší pravděpodobností pošle na urologii, kde vás vyšetří specialisté na močové cesty.

Kromě vzorku moči po vás možná budou chtít cystoskopii, díky které lze celkem snadno odhalit, jestli nemáte problémy s močovou trubicí a s močovým měchýřem.

Jak cystoskopie probíhá? Jak se na ni dá připravit? A má nějaká rizika?

Co je to cystoskopie

Cystoskopie je procedura, v průběhu které vám lékař zavede do močového měchýře sondu s kamerou a světlem. Díky tomu zjistí, jak přesně to vypadá uvnitř vaší močové trubice a ve vašem močovém měchýři, ve kterém se mohou vyskytovat patologie. (Od polypů přes nádory.) Obraz z kamery se promítá na obrazovku.

Cystoskopie
Sterilní flexibilní cystoskop v operační sále. Zdroj: Michael Reeve – Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/

Jak cystoskopie probíhá u muže a ženy

U mužů a u žen probíhá cystoskopie prakticky stejně. Proto nemá smysl rozdělovat tento zákrok na dvě stejné části.

Před zákrokem budete vyzváni k tomu, abyste šli na toaletu. Následně vás lékaři vyzvou k tomu, abyste se oblékli do speciálního nemocničního pláště a položíte se na vyšetřovací stůl. Pokud to bude potřeba, tento stůl má držáky na nohy, díky čemuž budou mít lékaři lepší přístup k ústí vaší močové trubice.

Před zavedením sondy do močové trubice by mělo dojít k aplikaci anestezie. Ta může být celková, ale i jen lokální. Díky tomu by neměl pacient cítit bolest. Sice to neznamená, že nebudete zažívat žádné nepohodlí, ale nemělo by to být nijak strašné.

Lékař namaže sondu lubrikantem a opatrně ji zavede do vaší močové trubice. V případě nutnosti může proběhnout i biopsie, při které vám lékař odebere vzorek tkáně. V průběhu zákroku vám může lékař naplnit močový měchýř tekutinou, díky které lépe uvidí, co se uvnitř děje. Délka cystoskopie se pohybuje okolo 5-30 minut v závislosti na typu anestezie a náročnosti vyšetření.

Rizika cystoskopie

I když je cystoskopie vcelku málo invazivní zákrok, nese s sebou určitá rizika, se kterými je potřeba počítat.

Patří mezi ně:

  • Otok močové trubice
  • Infekce močového systému
  • Krvácení

Lékaře je potřeba vyhledat, pokud nejste schopni po cystoskopii močit. Dále je důvodem ke kontaktování lékaře vyšší teplota, přítomnost krevních sraženin v moči a dlouhodobá bolest v podbřišku.

Rekonvalescence

Po cystoskopii byste měli nějakou dobu odpočívat. Také je potřeba mít stálý příjem tekutin. Pokud se vám chce, jděte na toaletu. Abyste lépe snášeli podráždění močové trubice, můžete použít nahřívací polštářek. Lékař vám také může doporučit užití některých léků.

Pokud byla součástí cystoskopie i biopsie, neměli byste mít nějakou dobu sexuální styk. Také není vhodné po biopsii zvedat těžká břemena. (Cca 2 týdny.)

Cystoskopie

Kdy je cystoskopie nutná?

Je nám úplně jasné, že zavedení sondy do vašeho močového měchýře vás ani trochu neláká. Lékaři ale mají pro toto vyšetření dobré důvody.

K cystoskopii se přistupuje, když:

  • Máte krev v moči
  • Máte příliš časté infekce močového ústrojí
  • Máte blokádu
  • Máte zvětšenou prostatu
  • Máte podezřelé nálezy v močovém ústrojí (nádor, polyp…)

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/cystoscopy – Vše o cystoskopii (anglicky)

https://www.webmd.com/prostate-cancer/guide/cystoscopy – Cystoskopie (anglicky)

Napsat komentář