Za normálních okolností má moč člověka některý z odstínů žluté barvy. Tmavá moč pak může poukazovat na to, že došlo k dehydrataci a bylo by vhodné začít přijímat větší množství tekutin. Co když vás ale překvapí nazelenalá moč? Jedná se o normální jev? A pokud ne, co přesně by mohl napovídat o stavu vašeho těla?
Žlutá moč obvykle značí, že je s vaším tělem vše v nejlepším pořádku. Někdy vás možná zaskočí fosforově žlutá moč, která může souviset s příjmem většího množství vitamínů skupiny B, ale jinak se s ní většinou nespojují žádné další abnormality.
Přečtěte si: Co znamená kalná moč?
Také ale víme, že existují i další barvy moči, které nějakým způsobem vybočují z normálu. Někdy se za ní mohou skrývat barevné potraviny a nápoje, jindy zase vážnější zdravotní problém, který byste měli neprodleně řešit spolu se svým lékařem. (A především pak, pokud se objeví zelená moč v těhotenství nebo zelená moč u dítěte.)
Je to normální?
Zelená moč není, podobně, jako například tmavá moč, úplně normální. Na druhou stranu, ve většině případů nepoukazuje na žádný větší problém, kvůli kterému byste se měli znepokojovat. Mějte ale pro jistotu oči na stopkách, protože ve vzácných případech může mít tento jev souvislost s vaším zdravotním stavem.
Příčiny zelené moči
Celkem běžně zelená moč souvisí s něčím, co jste v nedávné době jedli nebo pili. V současné době se používá hodně přidaných barviv, která se mohou vylučovat z organismu spolu s močí. Přirozeně barví i některé potraviny. (Byť například ne na úplně neonově zelenou.) Úplně pominout bychom však neměli ani případné zdravotní příčiny.
Co se týče potravin, v hodně vzácných případech může mít na zelenou barvu moči vliv zvýšená konzumace zelených salátů a zeleniny. (Jako je například špenát.) Takové potraviny byste však museli sníst opravdu těžko představitelné množství. Za následný efekt může chlorofyl, který dává rostlinám zelenou barvu.
Mnohem častější je, že zelená barva moči souvisí s přidaným barvivem, které se může nacházet například v cukrovinkách a nápojích.
Přidané zelené barvivo se může nacházet i v/ve:
- Zmrzlině
- Pudinku
- Dezertech
- Želatině
A na mnoha dalších místech.
Nazelenalou barvu moči můžete mít i po konzumaci modrého potravinářského barviva, které se opět může nacházet v nápojích a cukrovinkách. V případě, že jde o umělé barvivo, barva moči by se měla v horizontu několika málo hodin vrátit do normálu. (Hovoří se cca o 6 hodinách.)
Zelená barva moči může být i vedlejším účinkem vaší medikace. Způsobit ji mohou například některé léky, které se používají při chemoterapii (například během léčby rakoviny prsu), některá diuretika, která se mohou užívat při léčbě vysokého krevního tlaku a podobně.
Z vážnějších zdravotních důvodů, které mohou způsobit zelenou barvu moči, můžeme zmínit:
- Zánět močových cest
- Hepatitidu
- FBH (stav, při kterém se v ledvinách objevuje víc vápníku)
Kdy zavolat lékaře a léčba
Lékaře byste měli zavolat v případě, že se u vás objeví výraznější projevy infekce močových cest a zánětu ledvin, který může skončit i jejich poškozením. Také zavolejte lékaře, pokud se u vás objeví příznaky žloutenky. (Žluté oční bělmo…) V neposlední řadě také neignorujte další případné nestandardní zdravotní příznaky, které by mohly poukazovat na to, že se s vaším tělem děje něco problematického.
Co se týče léčby, lékař ji zvolí v závislosti na tom, co je příčinou vašeho problému. V případě, že máte silnější zánět močových cest, jednou z možných cest může být podávání antibiotik a klidový režim, který by měl být doplněn zvýšeným přísunem tekutin.
Onemocnění jater pak může vyžadovat dlouhodobé docházení ke specialistovi, který vám doporučí případnou dietu, změnu životního stylu a užívání léků. Diagnostika však může vyžadovat i další dodatečná vyšetření, aby se podařilo vyloučit skutečně všechny existující příčiny vašeho problému.
Měli jste někdy zelenou moč? Pokud ano, bylo to z umělého barviva, nebo šlo i jiný problém?