Retence moči: Jak se léčí, proč k ní dochází, její druhy

Publikováno: 11. 4. 2022

Retence moči je název zdravotního problému, v průběhu kterého dochází k zadržování moči v močovém měchýři. Pocit plnosti se může dokonce dostavit i poté, co jste si právě odskočili na toaletu. Jaké druhy retence moči známe? A co se s ní dá dělat?

Retenční nádrže většinou zachytávají vodu. A něco podobného platí i pro močový měchýř. Pokud máte retenci moči, bude vás častěji trápit pocit plného močového měchýře. To může přispívat k tomu, že můžete neustále cítit nutkání jít si odskočit. I když tento problém postihuje obě dvě pohlaví, jsou vůči němu mnohem náchylnější muži.

Jelikož je tento termín v populaci trochu méně znám, podíváme se na to, co vše byste o něm měli vědět.

Druhy a příznaky retence moči

Retence moči existuje akutní a chronická. Za akutní retenci moči označujeme problém, který vzniká náhle, a způsobuje naprostou neschopnost se vymočit. A to i přesto, že byste to potřebovali. Tento stav může být život ohrožující, takže lidé, kteří ho zažijí, mnohdy končí v nemocnici.

Chronická retence moči nebývá svými projevy tak dramatická, ale zase vám dovede znepříjemnit život na mnohem delší dobu. 

Mezi příznaky retence moči patří:

  • Akutní nutkání jít močit
  • Neschopnost začít močit
  • Neschopnost zcela vyprázdnit močový měchýř
  • Bolest v podbřišku
  • Častější močení během dne
  • Slabý proud moči
  • Noční močení
  • Močová inkontinence

Příčiny retence moči

Močové ústrojí se skládá z několika částí. Záleží tedy ve velké míře na tom, kde se vyskytuje problém. Můžete mít například obstrukci v močovém traktu. Mnohdy je způsobena močovým kamenem, o kterém ani nevíte, že ho máte. Dále může jít o vedlejší účinek léků, které berete, o projev problémů s nervy, či o problém, který vznikl po operaci. Nesmíme ale zapomínat ani na záněty.

U mužů se nedá vyloučit ani problém se zvětšenou prostatou a problém s rakovinou prostaty. U žen zase může dojít k poklesu močového měchýře, nebo k poklesu dělohy. Jakmile se orgány dostanou do špatné pozice, tlačí na sebe navzájem.

Léčba

Když přijdete k lékaři, provede s vámi krátký rozhovor a následně vás vyšetří. Může vám odebrat vzorek moči, vzorek krve, udělat vám cystoskopii, ultrazvuk a mnoho dalších vyšetření, která dovedou odhalit pravou podstatu vašeho problému.

V případě, že máte akutní retenci moči, u které hrozí, že by vás mohla nějak vážně poškodit, nejrychlejším řešením je zavedení cévky, díky které se lékařům podaří zcela vyprázdnit váš močový měchýř. V případě potřeby vám také mohou lékaři podávat léky a mohou vám doporučit pravidelné docházení na behaviorální terapii.

Pokud byste chtěli doplnit tradiční léčbu retence moči ještě nějakým přírodním řešením, můžete si pravidelně dopřávat čaj z pampelišky, nebo čaj z kopřivy. Příprava bývá jednoduchá. Stačí bylinky zalít horkou vodou a po několika minutách můžete začít pít.

Jaké existují komplikace?

Pokud dlouhodobě pozorujete zvýšenou produkci moči, může to vést k dehydrataci organismu a k porušení rovnováhy elektrolytů. Také může docházet k častějšímu rozvoji infekcí močových cest. Neléčená retence moči navíc může vést k poškození ledvin. (Mezi poznávací znaky patří otoky dolních končetin a vysoký krevní tlak.)

Měli jste někdy problém s retencí moči? Pokud ano, jak se vám ho podařilo vyřešit?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/urinary-retention – Vše o retenci moči (anglicky)

https://www.healthline.com/health/urine-retention-home-remedies – Domácí úlevové prostředky na retenci moči (anglicky)

Napsat komentář